Przedszkole Niepubliczne Diecezji Łowickiej im. Św. Aniołów Stróżów
Strona głowna  /  Patron przedszkola
Patron przedszkola

Wybrani patronowie danego miejsca dają swoistą, indywidualną tożsamość placówce i wyróżniają ją spośród innych placówek o podobnym charakterze, ale innych patronach. Patron to ten kto się kimś opiekuje, obrońca, protektor.

Naszemu przedszkolu patronują Św. Aniołowie Stróżowie, którzy są naszymi obrońcami, opiekunami, protektorami.

Wychowanie, jest procesem ciągłym, i odbywa się w każdej sytuacji życia przedszkolnego. Bardzo pomocnym w okresie wychowania jest oparcie tegoż procesu o wzór patrona przedszkola. Przyjęta koncepcja wychowania, zwyczaje związane z kultywowaniem postaci patronów miejsca powodują, iż przedszkole ma swój wyjątkowy, niepowtarzalny klimat.

W Przedszkolu Niepublicznym Diecezji Łowickiej obrońcami, opiekunami i protektorami są Święci Aniołowie Stróżowie.

"Aniele Boży, Stróżu mój

Ty zawsze przy mnie stój.

Rano, wieczór, we dnie, w nocy

Bądź mi zawsze ku pomocy.

Strzeż duszy, ciała mego

I zaprowadź mnie do żywota wiecznego. Amen."

to pierwsza prosta modlitwa, którą obok znaku krzyża ktoś najbliższy uczy małe dziecko. Z tą modlitwą często wędrujemy przez całe życie z wiarą, iż Aniołowie strzegą każdego naszego kroku. Przekazują słowa Boga ze stuprocentową precyzją. Choć są potężni, największą przyjemność sprawia im służenie ludziom.

Modlitwa do Anioła Stróża dorosłym kojarzy się z dzieciństwem i z dziećmi, a dzieciom z kimś, kto swoimi skrzydłami "broni" od wszelkiego złego. Jednak tak dla dorosłych jak i dla dzieci ważne jest przekonanie o istnieniu i obecności Aniołów, w tym również Aniołów Stróżów. Jest to jeden z ważnych elementów naszej wiary.

Wybranie Aniołów Stróżów na patronów przedszkola wynika z głębokiego przekonania, że Aniołowie Stróżowie realnie istnieją, opiekują się nami, chronią przed złem i prowadzą ku dobru. Wiara w Aniołów Stróżów nie jest zarezerwowana tylko dla dzieci.

Psalm 91 upewnia nas:

" Niedola nie przystąpi do ciebie, a cios nie spotka twojego namiotu, bo swoim aniołom dał rozkaz o tobie, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach. Na rękach będą cię nosili, abyś nie uraził swej stopy o kamień" PS 91

Przedszkole Świętych Aniołów Stróżów ma szczególne nabożeństwo do swoich Świętych patronów tego miejsca.

Wspólnota przedszkola:

• modli się do Świętych Aniołów Stróżów o ochronę i opiekę;
  • śpiewa piosenki i tańczy;
  • wykonuje różnorodne prace plastyczne dotyczące patronów miejsca;
  • poznaje utwory literackie i malarskie traktujące o Aniołach Stróżach;
  • prosi o szczególną ochronę podczas spacerów, wyjazdów, wycieczek;
  • wykonuje elementy dekoracyjne w swoich salach;
  • przygotowuje programy artystyczne i "gościnne" występy propagując patronów przedszkola;
  • uczy się prosić i odczytywać pomoc Świętych Aniołów Stróżów;
  • uczestniczy wraz z rodzicami w comiesięcznej Mszy Świętej w intencji Wspólnoty Przedszkola;
  • szczególnie uroczyście obchodzi dzień Patronów Przedszkola - 2 października Odpust Świętych Aniołów Stróżów.

Wspólnota przedszkola stara się każdego dnia  na nowo w radości dziecka Bożego dziękować za obecność Świętych Aniołów Stróżów i prosić ich o prowadzenie przez życie.

" Miły Bogu Aniele, który mnie od początku mego życia bronisz,

oświecasz i mną kierujesz.

Czcze cię i kocham jako mojego Patrona I Opiekuna.

Twojej opiece zupełnie się oddaję.

Proszę Cię, abyś mnie nie opuszczał, lecz abyś mnie

gdy błądzę - łaskawie poprawiał,

gdy upadnę - podźwignął,

nieumiejętnego - nauczał,

strapionego - pocieszał,

w niebezpieczeństwie zostającego - ratował,

aż mnie do szczęśliwości w niebie doprowadzisz. Amen.

Św. Alfons Liguori

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca o 16:30 serdecznie zapraszamy całą wspólnotę przedszkola na Mszę Św. w intencji przedszkola do Parafii Św. Wawrzyńca w Sochaczewie.

Szczególnie uroczyście obchodzimy uroczystość patronów naszego przedszkola- Św. Aniołów Stróżów- 2 października. W tym roku Msza Św. w Parafii Św. Wawrzyńca odbędzie się 2 października w czwartek o 17:00. Już serdecznie zapraszamy.

Ostatnia aktualizacja: 2014-09-29